HISTORIC LIBERTY HILL A.M.E. CHURCH

God our Father - Christ our Redeemer - Holy Spirit our Comforter - Humankind our Family

Historic Liberty Hill AME Church | 2310 Liberty Hill Road   PO Box 744 |  Summerton, SC 29148  |  803-478-4812  (ph)  |  803-478-4891  (fax)

©2012 -2014 Historic Liberty Hill African Methodist Episcopal Church


Home  History Resources Giving Community Contact

2014-2015 COMMISSIONS

Local Church Commissions


Commission on Membership and Evangelism   

Evangelist Dora B. Dyson

Dr. Ida Mae Trammell


Commission on Christian Education  

Sis. Marguirite L. DeLaine

Sis. Margaret Brailsford

Sis. Shirley Mitchell


Commission on Missions and Welfare  

Sis. Isabelle Jackson, Chairperson

Sis. Marguirite L. DeLaine

Evangelist Dora B. Dyson


Commission on Stewardship and Finance

Rev. Robert L China, Jr.

Bro. Wesley Bennett    

Bro. Nathaniel Dyson

Bro. Aaron Jones, Jr.

Bro. Ernest Oliver

Sis. Luetina Ragin


Commission on Public Relations   Sis. Sharon B. Madison


Commission on Christian Social Action  Sis. Margo Stukes


Commission on Health     


Debs & Masters Commissioner   Sis. LaToya Ragin

                                                         Sis. Brandi Brown, Assistant


Website Commissioner     Sis. Laronistine Lawson




2014-2015 COMMITTEES


Finance Committee     

Sis. Luetina Ragin, Financial Administrator

Bro. Wesley Bennett

Bro. Nathaniel Dyson

Sis. Fannie Johnson


Kitchen Committee     

Sis. Rhonda Thames, Chairperson

Sis. Charlene Gibson, Co-Chairperson

Sis. Isabelle Jackson, Co-Chairperson

Sis. Michelle D. Hill, Co-Chairperson

Sis. Leola Parka

Sis. Scherrie Hill-Tindal

Sis. Yolanda Neal

Bro. William Dallas

Bro. Wendell Hilton


2014 – 2015 Steward Board    

Rev. Robert L. China, Pastor

Bro. Nathanlel Dyson, Pro-Tem

Bro. Wesley Bennett

Sis. Brandi Brown

Sis. Marguirite L. DeLaine

Sis. Fannie Johnson

Sis. LaToya Ragin

Sis. Luetina Ragin

Sis. Martha Ragin

Bro. Robert E. Ragin (Emeritua)

Sis. Betty Simon

Sis. Margo Stukes

Sis. Edna Walters

Sis. Mosetta G. Witherspoon


2014-2015 Trustee Board    

Rev. Robert L. China, Pastor

Bro. Daren A. Ragin, Pro Tem

Bro. William Dallas

Bro. Leroy Dyson

Bro. Aaron Jones, Jr

Bro. Louis Oliver



 

2014-2015 TRUSTEE COMMITTEES


BURIAL COMMITTEE      Bro. William Dallas

         Bro. Aaron Jones, Jr.


BUILDING & GROUNDS COMMITTEE  Bro. Leroy Dyson


COMMUNICATIONS COMMITTEE    Bro. Aaron Jones, Jr.

(Sound & PA Systems)


CONTRACTS & INSURANCE COMMITTEE

Bro. William Dallas


TRANSPORTATION COMMITTEE     Bro. Daren A Ragin

                                                              Bro. Louis Oliver


2014 -2015 Class Leaders


New Class Number                 Class Leader(s)


No. 1                      Julius Adger/Dewey Neal

                        No. 2                      Edna Walters/Latoya Ragin

                        No. 3                      Arlonial D. Bradford/Margo Stukes

                        No. 4                      Catherine Jones/Ruth F. Solomon

                        No. 5                      Wesley Bennett

                        No. 6                      Deloris Brown/Cheryl Ragin

                        No. 7                      Marguirite DeLaine/

Rev. L. Edythe DeLaine

                        No. 8                      Evelyn Dyson/Constance Brunson

                        No. 9                      Rowena Glover

                        No. 10                    Isabelle Jackson/                                                             Charlotte Peterson

                        

                        No. 11                    Bertha Lawson/Rhonda M. Thames

                        No. 12                    Kathleen L. Gibson/Faye Lawson

                        No. 13                    Emma Gean Robinson

                        No. 14                    Suzanne Gist

                        No. 15                    Roosevelt Mitchell

                        No. 16                    Deloris Moore/Scherrie Hill Tindal

                        No. 17                    Mosetta G Witherspoon/

Norine Brown

                        No. 18                    Robert E. Ragin/Leroy Dyson

                        No. 19                    Leola R. Parks/Yolanda G. Neal


                        No. 23                    Preparatory Members (Ages 0-12)

                        No. 24                    Youth Members (Ages 13-18)

                        No. 25                    New Members’ Class




2014-2015 STEWARDESS BOARDS


Stewardess Board No. 1

Deloris Brown, President

Naomi Bradley, Vice President

Janie Adger, Sarah Barber, Debra R. Brailsford, Mazie Brailsford, Doris Dallas, Evelyn Dyson, Buelah Gibson, Suzanne Gist, Rowena Glover, Diane Howell, Sharon B. Jones, Ruth F. Solomon, J. Carolyn Sherman, Eloise White


Stewardess Board No. 2

Luetina Ragin, President

Brandi Brown, Vice President

Margo Stukes, Secretary

Kia Brown, Chaplain,

Emma J. Lane, Treasurer, Leola Parks, Susan Ragin, Betty Simon, Annie Lee Smith, Edna Walters


                       

AUXILIARIES AND OFFICERS

Church School

 Rev. Robert L. China, Jr.,  Chief  Superintendent; Harold B. Brunson, Superintendent; Ruth F. Solomon, Secretary; Dawson Gaymon, Treasurer; Fannie M. Johnson, Financial Secretary


Daughters of Sarah

Bertha Lawson, President; Ruth F. Solomon, Secretary; Catherine B. Jones, Treasurer


Grandparents Ministry

Yolanda Neal, President; Leola Parks, Secretary; Julian Stukes, Treasurer


Hospitality Men & Women in Action

Millie Mae Robinson, President; Charlotte Peterson, Secretary;

Dewey Neal, Jr., Treasurer


Lay Organization

Ruth F. Solomon, President; Kia F. Brown, Secretary; Leroy Dyson, Treasurer


Senior Citizen Ministry

Deloris Moore, President; Arlonial Bradford, Secretary; Robert E. Ragin, Treasurer


Sons of Allen

Jarod Stukes, President; Wesley Bennett, Secretary; Dewey Neal, Jr., Treasurer


Women’s Missionary Society (WMS) Officers

Leola Parks, President; Kia F. Brown, Secretary; Margaret Brailsford, Treasurer; Brandi Brown, YPD Director


Young People’s Division (YPD)

Marquise Moore, President, Tamara Adger, Secretary; Jermaine Moore, Treasurer


Young Women in Action (YWI)

Shamekia Oliver, President; Brandi Brown, Secretary; Quanical Canty, Treasurer


Readkidzz Club

Naomi Bradley


Widows’ Ministry

Evangelist Dora B. Dyson




Male Chorus 2014-2015

Bro. Wesley Bennett, President; Bro. Dewey Neal, Secretary; Bro. Aaron Jones, Treasurer


New Vision Choir 2014-2015

Shirley Mitchell, President; Roderick Walker, Vice President; Sharon Madison, Secretary; Jackie Bennett, Chaplain; Edna Walters, Treasurer


Sanctuary Choir 2014-2015

Sis. Isabelle B. Jackson, President; Sis. Carolyn Sherman, Secretary; Sis. Emma J. Lane, Treasurer